Cíl semináře
Cílem semináře je nabídnout účastníkům rozšíření a prohloubení znalostí nutných pro pohovor s nezletilými dětmi za situace konfliktních vztahů rodičů.
Základním předpokladem takového pohovoru je znalost a dovednost komunikace, která neblokuje vzájemnou interakci, ale naopak posiluje pozitivní stránky komunikace, kterou rozvíjí.
Přiměřená komunikace je podmíněna i znalostmi poznatků vývojové psychologie – tedy možností, které má to které vývojové období.
Obsah semináře
- K čemu pohovor s dítětem? Co má pohovor s dítětem naplňovat?
- Jak efektivně komunikovat? Jaký je význam jednotlivých složek komunikace a jak si je osvojit? Na co si dát pozor?
- Není dítě jako dítě a navíc - v jednotlivých vývojových obdobích má pohovor svá úskalí!
- Průběh a výsledek pohovoru ovlivňuje řada faktorů – co vše musíme brát do úvahy.
Význam pohovoru s nezletilým dítětem v kompetenci OSPOD, soudu.
Komunikace – a její složky (verbální, neverbální techniky komunikaci rozvíjející a překážky v komunikaci.
Stručný nástin jednotlivých období relevantních pro dětský věk, možnosti a schopnosti jednotlivých stadií vývoje a specifika percepce, kognice, emotivní složky, projevů chování zohledňující nejen komunikaci se zdravým dítětem, ale i specifika různých variabilit.
Faktory ovlivňující pohovor – nejen faktory rodiny – působení konfliktního výchovného prostředí, konfliktního vztahu rodičů, ale i faktory na straně pracovníka OSPOD, jeho osobnost a vliv na pohovor s dítětem, faktory na straně dítěte – jeho vývojová úroveň, faktory prostředí, času, vliv doprovodu dítěte
Cílové kompetence: Rozšíření kompetencí účastníků kurzu v oblasti komunikace s dětmi tak, aby při hlubším porozumění a osvojení dovedností, které kurz nabízí, byla minimalizována i možnost sekundární viktimizace jako následku nepřiměřeně vedeného pohovoru.
Při prezenční formě kurzu je obsahem i nácvik jednotlivých kroků a aspektů komunikace/pohovoru s dítětem.