Seminář objasňuje detailněji psychologické aspekty týrání. Řeší praktické otázky, jak včas týrání rozpoznat, jak porozumět chování oběti a jak účinně intervenovat a pomoci obětem. Seminář povede účastníky k tomu, aby dovedli rozpoznat a diagnostikovat týrání a jeho klíčové znaky, zejména psychické násilí. Účastníci získají praktické poznatky v následujících oblastech:
· aktuální tendence DN v ČR (separační násilí, psychické týrání a sexualizované násilí v partnerských/intimních vztazích)
· specifika týrání (psychické a sexualizované násilí, charakteristika a typy tyranů, vztahové trauma- dopady na oběť, strategie přežití týrání, proč oběti neoznamují, proč si nechtějí nechat pomoc a jak na to reagovat)
· odcházení ze vztahů zatížených týráním (dilema odejít anebo zůstat, body zlomu, bariéry odchodu, jak na ně reagovat, separační násilí a rizika femicid)
· specifika domácího násilí/týrání na seniorech (dvě základní dynamiky násilí
v pozdějších etapách života, intervence a pomoc ohroženým seniorům/kám)
· týrání a transgenerační přenos (násilí jako rodinné dědictví, mechanismy transgeneračního přenosu, původci DN s transgeneračním přenosem, oběti s transgeneračním přenosem DN, strategie pomoci rodinám s transgeneračním přenosem)
Výklad k nastíněným okruhům bude doplněn o kasuistiky z praxe lektorky. V rámci semináře bude dílčí pozornost věnována také psychologickým soudně znaleckým posudkům v kausách domácího násilí a dalším praktickým problémům souvisejícím s pomocí obětem domácího násilí.
|